Nabożeństwa

Niedziela, godz. 11:00
Poczytalnia - Centrum Komunikacyjne
Sala Widowiskowa, 2 piętro,
ul. Tadeusza Kościuszki 8a

Coś większego i wspanialszego!

27 maja 2020

Andrzej Kempczyński

[przeczytaj proszę Księgę Estery rozdział 9 i 10]

Żydzi ocaleli. Żydzi pokonali swoich wszystkich wrogów. A potem, następnego dnia mogli się radować, mogli się cieszyć ze swojego ocalenia. Jak wielkie i wspaniałe było to zwycięstwo, które miało miejsce 13 dnia miesiąca Adar? Było ono tak wielkie i tak wspaniałe, że aż ustanowiono święto je upamiętniające. To święto nazwano Purim od losów jakie rzucono. Żydzi zobowiązali się, aby to święto co roku obchodzić. I jest ono obchodzone aż do dziś. W tym roku Żydzi obchodzili je w dniach od 9 do 11 marca.

Ale choć było to wspaniałe i wielkie zwycięstwo to jest ono zaledwie cieniem innego zwycięstwa, ważniejszego zwycięstwa, wspanialszego zwycięstwa. To zwycięstwo zostało odniesione nad naszymi największymi wrogami. Kto jest naszym największym wrogiem? Są nimi grzech i śmierć. Są to moi i twoi wrogowie. Więc to większe i wspanialsze zwycięstwo dotyczy nas tu i teraz, dotyczy ciebie i mnie.

O jakie zwycięstwo chodzi? O zwycięstwo jakie odniósł Jezus Chrystus. Poprzez swoją śmierć oraz zmartwychwstanie Jezus pokonał grzech i śmierć. Każdy, kto w niego wierzy, kto idzie za nim jako za Panem i Zbawicielem doświadcza tego zwycięstwa w swoim życiu. Już teraz, ale jeszcze nie w pełni. Natomiast będzie dzień, kiedy to zwycięstwo będzie doświadczone przez wierzących w całej pełni.

To zwycięstwo jest tak wielkie, że jeden dzień w roku, który miałby to wydarzenie upamiętniać to zbyt mało. Oczywiście obchodzimy Wielkanoc. Przypominamy sobie śmierć Jezusa na krzyżu, złożenie go do grobu oraz Jego zmartwychwstanie w niedzielny poranek. Ale to zwycięstwo jest tak wielkie i wspaniałe, że człowiek, który go doświadcza chce je świętować codziennie. Człowiek każdego dnia chce wracać do tego co Jezus dokonał na krzyżu, do jego śmierci oraz do Jego zmartwychwstania i codziennie chce cieszyć się tym ogromnym zwycięstwem. Ale też człowiek, który zakosztował w tym zwycięstwie Jezusa chce codziennie świętować, poprzez okazywanie miłosierdzia, poprzez radowanie się z tego co Jezus dokonał.

Czy zakosztowałeś już w tym wielkim i wspaniałym zwycięstwie Jezusa? Czy doświadczasz tej radości z wybawienia jakie Jezus daje wszystkim tym, którzy do niego przychodzą w wierze? Czy to, czego Jezus dokonał trwale zmieniło twoje życie? Czy krzyż i pusty grób Jezusa kształtują twoje życie. Tak wielkie i wspaniałe zwycięstwo jakie Jezus odniósł nad grzechem i śmiercią musi być świętowane codziennie i musi być świętowane we właściwy sposób – w radości, w pokoju, w okazywaniu miłosierdzia innym.

Każdego dnia w zasadzie jest jakieś święto. Czy wiesz czego jest dziś święto? Przede wszystkim dziś jest święto wniebowstąpienia Jezusa. Ale to nie jedyne święto, jakie dziś jest obchodzone. W kalendarzu świąt nietypowych znajdujemy informację, że dziś jest Dzień Cyrylicy, Europejski Dzień Parków Wodnych, Europejski Dzień Parków Narodowych, Dzień Ślimaka, Święto Wojsk Specjalnych oraz Dzień Braci. Na pewno te wszystkie wymienione święta są ważne, ale nie są aż tak ważne jak zwycięstwo Jezusa z Nazaretu nad grzechem i śmiercią. Dlatego to zwycięstwo powinno być świętowane inaczej. Nie wyłącznie poprzez specjalny dzień, ale przez zmienione życie. Po to Jezus umarł na krzyżu i zmartwychwstał, aby dać na nowe życie, aby nas zbawić, aby nas uratować od grzechu i śmierci. Świętujmy zwycięstwo Jezusa w należyty sposób, każdego dnia, w radości, okazując miłosierdzie innym, dzieląc się tą wspaniałą nowiną o tym, co Jezus dla nas zrobił. Amen.


Zobacz inne artykuły